Taşıt Kredileri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:44

Taşıt Kredileri

Taşıt kredileri ,  0 KM (sıfır km) Taşıt Kredileri ve 2. El Taşıt Kredileri olarak 2’ ye ayrılmakta olup bankaların sunduğu önemli  ihtiyaç kredisi  enstrümanlarındandır.

Taşıt kredileri   taşıdın yaşı, taşıdın kilometresi, taşıdın kasko değeri, taşıdın nihai fatura değeri, kredi çekecek kişinin mali durumu gibi unsurlara bağlıdır. Bu unsurları tek tek incelemek gerekirse :

 • Taşıt Kredisi kullanmadan evvel  bankaya taşıt kredisi  için başvurduğunuzda mali bilgilerinizin (kredi notu) banka tarafından uygun bulunup bulunmayacağı konusunda  pozitif bir fikriniz olması gerekir. Aksi halde taşıt kredisi çıkmama olasılığı doğar ve boşu boşuna yorulmuş olabilirsiniz.
 • Sıfır km taşıtlar nihai fatura değeri ( El taşıtlarda kasko değeri) bedelinin 50.000 TL’ye kadar kısmı için %70, 50.000TL’yi aşan kısmı için ise %50 oranında kredilendirilebilirler.
 • Taşıt kredilerinde vade maksimum 48 aya kadar olup geri ödemeler aylık, 3 aylık veya değişken dönem şeklinde taksitlendirilebilmektedir.

Taşıt Kredileri

2.El taşıt kredilerinde taşıdın yaşı :

03-36 ay vadede   8 yaş (en fazla) ( Bazı bankalar 8 yaş üstündeki araçlara da taşıt kredisi sunabiliyor ve vade aralığını yukarı çekebiliyor. Araştırmanız  yararınıza  olacaktır. )

37-48 ay vadede   5 yaş ( en fazla) olabilir.

 • Araç rehini, teminat olarak alınır. Bankaca gerekli görülmesi halinde buna ek olarak; kefalet, gayrimenkul ipoteği ya da nakit mevduat, döviz tevdiat rehini talep edilebilir.
 • Taşıt kredisi kullanan gerçek kişiye, Ferdi Kaza Sigortası ve Hayat Sigortası yaptırılır.(Bazı bankalar bu sigortaları yaptırmayabiliyor. Araştırmanız yararınıza olacaktır.)
 • Kasko Sigortası yaptırılır.

Buraya kadar genel hatlarıyla taşıt kredisi unsurlarını incelemiş olduk. Peki taşıt kredisi için bankanın sizden isteyebileceği belgeler hangileridir ?

 • Nüfus cüzdanı , sürücü belgesi veya pasaport aslı ve fotokopisi (Taşıt kredisi çekebilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız şarttır.)
 • Gelir durumunuzu gösterir belge :

Ücretli iseniz; maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyerince onaylı belge

Emekli iseniz;  hesap cüzdanı

Serbest meslek sahibi iseniz; vergi levhası

Firma ortağı iseniz;  Ticaret Sicil Gazetesi’ nde yer alan kuruluş ilanı fotokopisi ya da vergi levhası.

Gayrimenkul Geliri Beyan Edenler: Tapu aslı ve fotokopisi

 • Ruhsat fotokopisi
 • Noter satış sözleşmesi veya fatura (fatura tarihinden itibaren en fazla 1 ay içerisinde kredi kullanılabilir.)
 • Araç üzerinde takyidat olmadığına ilişkin yazı veya trafikten çekme kaşesinin vurulmadığına dair belge gereklidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir