Sukuk Nedir ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:13

Sukuk Nedir ?

Uluslararası para piyasalarında giderek büyüyen faizsiz bankacılık enstrümanı olan sukuk, ticari bir varlığın menkul kıymetleştirilerek sertifikalar aracılığıyla satımıdır.
Bu sertifikalardan alanlar söz konusu varlığa ellerindeki sertifikalar oranında ortak olurlar. Dolayısıyla söz konusu varlığın geliri de onlara ait olur.

Sukuk

Sukuk Çeşitleri Nelerdir ?

Sukuk işlemleri, farklı sözleşmeler (ortaklık, kira, murabaha, selem, istisna) için kullanılabilmektedir. En çok kullanılan sukuk çeşidi ise icare (kira/menfaat) sukukudur.
Kira sukuku örneğin; peşin 150.000 TL’ye bir evi satıp, söz konusu evi 3 yıl sonra geri 150.000 TL’ye almayı vaat etmek ve bu 3 yıl için de evi yeni sahibinden belli bir bedelle kiralamaktır.

Sukuk İşleyişi ?

Bir varlığa sahip taraf, bu varlığı menkul kıymetleştirir ve üçüncü taraflara devreder. Ardından söz konusu varlık yeniden sukuk alıcılarından kiralanır.
Belli bir vade sonunda sukuk bedelleri ödenerek varlık yeniden satın alınır.

Türkiye’de Sukuk konusunda gelişmeler

Hazine Müsteşarlığı, 23 Mart 2017’de uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası (sukuk) ihracı olanaklarını araştırmak üzere Dubai Islamic Bank, HSBC ve Standard Chartered’a yetki verildiğini açıkladı.
Hazine Müsteşarlığı bu çerçevede, 28 Mart 2017’de BAE’de yatırımcılarla toplantılar yapılmasının planlandığını belirtti.
Türkiye Varlık Fonu da islami finansı önceliği olarak belirledi.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir