Solucan Gübresi Yatırımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:55

Solucan Gübresi

● Solucan gübresi (Vermicompost), sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi (solucanın bu atıkları yemesi) sonucu elde edilen organik gübredir.
● Vermikompost işlemi, “evsel ve endüstriyel atık” sorununa “sürdürülebilir” bir yöntem olarak 1970’li yıllarda başlayan ve her geçen gün daha fazla ilgi gören bir yöntemdir.
●Solucan gübresi üretimi, solucanlardan faydalanarak organik atıkların tüketilmesi ve besin değeri yüksek gübre elde edilmesi işidir. İyi bir çöp tüketicisi olan solucanlar, her organik maddeyi yerler ve geriye humusca zengin maddeler bırakırlar.
●Bu yöntem, KOBİ tarım işletmeleri için düşük girdili üretim faaliyetini mümkün kılar ve verimi artırır. Doğal üretim olup, maliyeti düşüktür.
●Doğru uygulanmış ve iyi takip edilmiş bir vermikompost süreci sonunda, biyo-gübre ve biyo-pestisit olarak etkili ticari değeri çok yüksek bir ürün elde edilebilir.
Solucan gübresi<

Solucan Gübresi Üretim Süreci

●Solucanları beslemek için ana materyal taze sığır gübresidir.
●Ayrıca evde, işletmede ya da çevreden toplanacak organik (bitkisel) kökenli tüm atıklar kullanılabilir. Örneğin; çimen, ot, ağaç yaprakları, mısır sapı ve yaprakları, koçan yaprakları, tahılların samanı, talaş, kağıt ve karton parçaları, fabrikaların bitkisel atıkları, çay posası, yumurta kabukları, mutfak veya hal atıkları (sebze-meyve kalıntıları).
●Tuz, asit ya da kimyasal içerikli atıklar kullanılmaz. Bu atıklar, hayvan gübresine karıştırılarak fermente olduktan sonra solucan maması olarak kullanılabilir.
●Hayvan gübresi ile diğer organik atıklardan elde edilen kompostlar hazırlanan tanklara bastırılmadan konulur. Ortalama nem miktarı %80 civarında olup; solucanların verilen mamanın yaklaşık 10-15 cm’lik kısmında yaşadıkları düşünülürse, her seferinde bu kadar tabaka oluşturacak kadar mama verilir.
●Solucanların verimli çalışabilmeleri için tankın içinin sıcaklığı ortalama 15-25 c olmalıdır.
●Solucanlar verilen bu karışımı sindirim sisteminden geçirerek solucan gübresi olarak doğaya kazandırırılar. Kompost, bu sıcaklık aralığında tutulursa sürekli üremeye ve gübre üretmeye devam eder.

Solucan Gübresi Girdi ve Ürünler

●Solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen, fakat bütçesi sınırlı olduğu için bir türlü cesaret edemeyen girişimciler düşük bütçe ile de solucan üretebilirler.
●Kaliforniya solucanları çok hızlı üreme yeteneğine sahip olup; solucan gübresi üretim projesi kendiliğinden hızla büyüyen bir yapıya sahiptir.
●Bu sebeple tesis kurmak isteyen yeni girişimcilerin çok büyük bir yatırım yapmasına gerek yoktur.
●Girdiler: – 10 bin adet solucan – 1 adet su tankı – 540 kg mama (kompost; hayvan gübresi ve organik atıklar)
●Ürünler (3 ay sonra): – 3 ay sonra 20 bin adet solucan – 270 kg solucan gübresi
●Normalde elde edilen taze solucan humusu, 3 ay kendi haline dinlenmeye bırakılır. Bu süre dolduktan sonra humus, tarım alanlarında kullanılabilir solucan gübresine dönüşür.
●Elde edilen solucan gübresi, toptan olarak hiç beklemeden büyük vermikompost üreticilerine satılabilir. Solucan gübresi daha çok sebze, meyve üreticileri ve seracılar tarafından tercih ediliyor. Ayrıca fide üreticileri, peyzaj şirketleri, organik tarım yapan işletmeler tarafından yoğun talep görüyor.

Solucan Gübresi
Solucan Gübresi yatırımı için 10 bin solucan ile başlanan solucan gübresi üretimi için yaklaşık 1.500 TL’lik yatırım gerekiyor…

Solucan Gübresi Yatırım Maliyeti

●Solucan gübresi satılabilmesi için şirket kurulması ve solucan gübresi üretim tesisi kurulana kadar elde edilen solucan humusunun toptan satılması gerekiyor.
●Girdi Maliyeti: – 10 bin adet kırmızı Kaliforniya solucanı; Fiyatı: 1.000 TL (0,10 TL X 10.000) – 1 adet 1 tonluk IBC su tankı (üstü kesilerek solucanlar içine konulacak); Fiyatı: 100-150 TL – 3 aylık solucan maması; 540 kg Fiyatı: 100-150 TL
●Büyük baş hayvan besleniyorsa, solucan maması maliyeti daha düşük olur. Kırmızı Kaliforniya solucanları doğru beslenip, nem ve ısı gibi değerler uygun düzeyde tutulduğu sürece, yılın dört mevsimi hız kesmeden üremeye devam ederler. Eğer besleme, ısı ve nem açısından her şey yolunda giderse, solucan sayısı, 1 yılda 16 kat çoğalarak 160 bin adede ulaşabilir.
●1 yıl sonunda elde edilen 2160 kg solucan gübresi, 2.000 TL’ye satılabilecek olup; ham kıvamda olduğu için fiyat bu kadar düşüktür.

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir