Sahte 10 GBP ingiliz Strelini Nasıl Anlaşılır

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:06

10 GBP ingiliz Strelini

Dolaşıma Çıkarılan Yeni 10 GBP İngiliz Sterlini
Boyutları : Yaklaşık 69 mm x132 mm
Temel Renk : Turuncu
İntaglio ve ofset teknikleri ile basılmış polimer banknottur.
Dolaşıma Çıkarıldığı Tarih:14 Eylül 2017

10 GBP ingiliz Strelini Ön Yüz

10 GBP ingiliz Strelini Ön Yüz

Ön Yüz:
1: Banknotun sol tarafında Kraliçe II. Elizabeth’in portresi ve Portrenin çevresinde iki kez “£10 BANK OF ENGLAND” ibrelerinin yer aldığı şeffaf pencere yer almaktadır.
2: Şeffaf pencere üzerinde Elizabeth portresinin sağ tarafındaki alanda yer alan ön yüzde altın, arka yüzde gümüş renginde olan Winchester Katedrali motifi metalik baskılı olup, banknot eğildiğinde gökkuşağının değişik tonlarında renk değiştirmektedir.
3: Şeffaf pencerenin sağ tarafını çevreleyen tüylü divit kalem renk değiştiren mürekkeple basılmış olup, banknot eğildiğinde mor ve turuncu renklerine dönüşmektedir. Bu değişim banknotun her iki yüzünde de görülebilmektedir.
4: Şeffaf pencerenin üst ve alt kısımlarında yer alan iki adet gümüş renkli hologram, banknot eğildiğinde, gökkuşağının değişik tonlarında renk değişmekte; üstte bulunan hologramdaki taç motifi 3 boyutlu görünmekte, altta yer alan hologramdaki “Ten” ibaresi “Pound” ibaresine dönüşmektedir.
5: Görme engelliler için banknotun sol üst köşesinde “10” sayısının sol tarafında yer alan 4 adet nokta, banknotun her iki tarafından da hissedilebilecek şekilde damga baskılıdır.
6: Banknotun orta üst kısmında yer alan “Bank of England” ibaresi ve sağ alt kısımda yer alan “10” sayısının çevresindeki ibareler kabartma baskılıdır.
7: Kraliçe portresinin sol alt kısmındaki “TEN” ibaresinin etrafında tekrarlayan “10” sayısı ve “TEN” ibaresi mikro yazılıdır.
8: Ultraviyole ışık altında, “Bank of England” ibaresinin ortasında “10” sayısı belirerek parlak kırmızı ve sarı yansıma vermektedir.

10 GBP ingiliz Strelini Ön Yüz

10 GBP ingiliz Strelini Arka Yüz
Arka Yüz:
9: Jane Austen portresinin sağ tarafındaki zeminde, sol üst köşedeki “10” sayısı ve sol alt köşedeki “Ten Pounds” ibaresinin etrafında, satırlar halinde tekrarlayan “BOE” ibaresi ve sol üst köşedeki “10” sayısının içinde tekrarlayan “10” sayısı mikro yazılıdır.
10: Şeffaf pencerenin üst kısmında kitap şeklinde turuncu renkli folyo yer almaktadır.
11: Seri sıra numarası 2 harf ve 8 rakamdan oluşmakta olup, sol kenarda siyah baskılı dikey olarak, sağ alt kenarda yeşil ve bordo baskılı yatay olarak yer almaktadır.

Tedavülden Kaldırılan 10 GBP Görselleri.

Eski 10 GBP ingiliz Strelini Ön Yüz

Eski 10 GBP ingiliz Strelini Ön Yüz

Eski 10 GBP ingiliz Strelini Arka Yüz

Eski 10 GBP ingiliz Strelini Arka Yüz

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir