Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:00

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?
Ölüm her canlının başına gelecek doğal bir olaydır, Kredi veya kredi kartı borcu devam ederken herkesin başına gelebilir. Kişinin ölümünden sonra borcuna ne olur tarzı soruların tek bir cevabı bulunmamakla birlikte bu borçlar hayat sigortası yaptırıp yaptırmamış olmasıyla doğrudan alakalı olarak cevaplandırılabilir.Uzun vadeli kredilerde hayat sigortası yaptırmak önemlidir. Kişinin hayat sigortası varsa kullandığı kredinin geriye kalanı sigorta tarafından karşılanır eğer hayat sigortası yaptırmamışsa bu borç kişinin mirasçılarına kalır.
Hayat Sigortasının Yaptırıldığı Durumlarda
Hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Ancak bankalar tarafından kişiye tavsiye edilir. Konut, taşıt, ihtiyaç her türlü krediye yaptırılabilir. Hayat sigortası yaptırmak kişiler tarafından doğru tercih olacaktır. Çünkü buradaki amaç devam eden borç halinde vefat karşısında borcun sigorta tarafından karşılanmasıdır aksi takdirde borç mirasçılara kalır. İntihar, şüpheli gibi ölümlerde sigorta bazen ödeme yapmayabilir ve otopsi isteyebilir. Devam eden bir hastalığınızı poliçede belirtmemiş olup o hastalıktan hayatınızı kaybederseniz ve sigorta bunu anlarsa ödeme yapmayabilir. Bu tip istisnai durumlarda ödeme alamayabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Hayat Sigortası Olmaması Durumunda
Borcu devam ederken ölen biri hayat sigortası yaptırmadığı takdirde devam eden borcu yasal varislerine kalır. Borç da onlara miras olarak kalır. Varislerin borcu ödemek istememesi durunda mirası reddetme yani reddi miras yapmaya hakları vardır. Mirası reddettikleri zaman borcu ödemek zorunda kalmazlar. Eğer vefat eden kişi kefil gösterdiyse ve sigorta yaptırmamışsa bu borçtan kefil gösterdiği kişi sorumlu tutulur. Kredi kullanırken gereksiz yere külfet olarak görülen hayat sigortasını yaptırmak aslında önemlidir. Eğer banka miras ve mirasçılardan da bu krediyi tahsil edemezse bu kredi batık kredi olarak değerlendirilir.
Kredi Kartı Borcu Ne Olur?eden kişinin hayat sigortası varsa borç sigorta tarafından ödenir. Fakat hayat sigortası yaptırmamışsa mirasçılarına kalır. Mirasçıları reddi miras yaptığı takdirde borçtan sorumlu tutulmazlar. Banka mirasçılardan ve mirastan borcu tahsil edemezse borç batık borç olarak kalır.

 

GüncelBanka olarak konu hakkında merak ettiklerinizi yorum yazarak sorabilirsiniz.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir