Nedir Bu Bitcoin ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:55

Bitcoin Nedir ?

İlk kez 2008 yılında dijital bir para birimi olarak, bir yazılım uzmanı olan Satoshi Nakamoto tarafından üretilen Bitcoin, internetin bankasız ve devletsiz para birimi olarak biliniyor.
Kişiler, internette oluşturdukları sanal cüzdanlarda Bitcoin paralarını saklayabiliyor ve bu cüzdanlar aracılığıyla işlem yapabiliyor.
Mevcut durumda, Dünyada Bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlandırılmıştır.
Bitcoin Nedir

Dünyada Bitcoin Kullanımı

Bitcoin kullanımında en büyük pazar Japonya’dır.
Japonya, bankacılık sistemini değiştiren “Sanal Para Birimi Kanunu” ile 6 Nisan 2017 tarihinde Bitcoin ve diğer tüm dijital para birimlerini yasal olarak tanıdı. 2016 sonunda 4.200 adet Bitcoin kabul eden işyerine sahip Japonya’da yıl sonuna dek bu rakamın 250 bini aşabileceği tahmin ediliyor.
Dünyada ise Bitcoin’in, geçen yıl itibarıyla yaklaşık 100 bin satıcı tarafından internetten yapılan alışverişlerde ödeme olarak kabul edildiği tahmin ediliyor.

Bitcoin Fiyatları Nasıl ve Neden Değişiyor?

Bitcoin fiyatının veya artışının bir sınırı yoktur, ancak
 Bitcoin sayısı dünyada sınırlı tutulduğundan artan talep fiyatı artırıyor.
Küresel yatırımcılarda oluşan güvensizlik ortamı da Bitcoin’in değerinde artış yaşanmasına neden oluyor.
Ayrıca, Bitcoin transferinin mümkün olması, Bitcoin’e artan merakla birlikte insanların Bitcoin’e güvenmesi, artan dijitalleşme, yaşanan siber saldırılar, Bitcoin’in hükümetler tarafından tanınmaya başlanması Bitcoin fiyatını artıran unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin’in değeri ve rekor

Bitcoin’in değeri, 2010 yılında 0,03 USD iken 2012 yılında 13 USD, 2013 yılında ise 266 USD, Ağustos 2017 tarihinde ise 4.400 USD’nin üzerine çıkarak tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı.
Bitcoin’in dünyadaki toplam piyasa değeri de 40 milyar USD’nin üzerine çıktı.
Bitcoin’ler Türkiye’de bankalarda alınıp satılmıyor. Bitcoin’ler hızlı değer artışının yanı sıra piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi gibi riskleri

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir