Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Esas ve Yükümlülükleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:08

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Esas ve Yükümlülükleri

Kredi kartı bulunan vatandaşlar için yapılandırma şartları tam olarak belli olmakla birlikte bu şart ve yükümlülükler ile vatandaşa sağlanacak kolaylıklar da belli olmuştur. Kredi kartı borç yapılandırma esas ve yükümlülükleri başlığı altında bulunan şartlardan biri bu yapılandırmanın konut ve taşıt kredileri için geçerli olmasıdır. Ayrıca canlı kart borçlarında ve ihtiyaç kredisi yapılandırılmalarında da gerekli vade 72 ay kadar olmaktadır. Ayrıca yeni verilecek olan ihtiyaç kredilerinde vade 48 aya kadar uzayacaktır. Fakat müşteriye istenen vade uzunluğu konusunda yardımcı olunsa dahi bu konuda kanunen kesin bir sınır belirlenmemektedir. Yani bu konudaki belirleyici yapılacak olan müşteri banka anlaşmasına göre sağlanmaktadır.
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma
Yapılandırma sonrasında uygulanacak faiz oranları ile ilgili de net bir şekilde bilgi bulunmamaktadır. Kredi kartı borç yapılandırma esas ve yükümlülükleri için kredi kartını ödemede zorlanan vatandaşlar iki şekilde borcunu ödemektedir. Bunlardan ilki borçlunun tüketici kredisi alarak bulunan kredi kartı borcunu kapatmasıdır. Çünkü kredi faizleri söz konusu kredi kartı borçlarından daha düşük seviyede yer almaktadır. Bunun yanı sıra kredi faizlerinden kurtulmak isteyenler kredi kartı için 72 aya kadar taksit imkanından yararlanmaktadır. Fakat bankaya gelen herkes bu yapılandırmadan faydalanamayacaktır. Bu yapılandırma ve faiz için vatandaşın ödeme gücü göz önünde bulundurulacaktır. Ayrıca birden fazla kredi kartı için borcu bulunanların sadece bir yerde borçlarının bulunması ile gerekli yapılandırmanın yapılması da sağlanacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartına 4 bin lira değerinde bir borcu bulunan kişiler tarafından yapılacak yapılandırma sonrasında aylık ödemeler cüzi miktarlara düşecektir. Kredi kartı yapılandırma faiz oranları bankaların normal tüketici faiz oranlarından daha yüksek olduğundan öncelikli tercih sebebi olmamalıdır.Kredi kartı borç yapılandırma esas ve yükümlülükleri için 4 bin liralık borç 48 ay taksit ile toplamda 5 bin 900 lira olacaktır. Bu borçların 72 ay vade ile taksitlendiği durumlarda ise ödenecek miktar 7 bin lira olacaktır. Vade sayısı arttıkça faiz de artacağından ödenecek toplam miktarında da artış sağlanacaktır. Temerrüd düşme gibi sıkıntılı durumları olanlar için ise bankacılar kesinlikle yapılandırmadan yararlanma konusunda işlem yapmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Yapılandırma bu konuda pek çok avantaj sağlamaktadır.

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir