Kredi Kartı Borç Taksitlendirme

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:57

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme 2017

Bu yazımızda sizlere kredi kartı borcu taksitlendirilmesi ( kredi kartı borcu yapılandırma) hakkında güncel  bilgiler vermeye çalışacağız.

72 Ay Vadeli Kredi Kartı Borcu Yapılandırması 2017

Ülkemizde ortalama on bir milyon kredi kartı kullanıcısı yalnızca kredi kartlarının asgari ödeme tutarlarını ödeyerek  harcamalarını sürdürmekte ve maalesef bu kısır döngü içerisinde hayatlarına devam etmektedirler.

27 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanan kredi kartı borçları ile ilgili yönetmelik maddesi,  bireysel kredi kartı sahiplerinin kredi kartı borçlarını maksimum 72 ay vade ile yapılandırmalarına imkan vermiştir. Taksitlendirme yapıldığında her bir aya tekabül eden taksit miktarı o ayın asgari ödeme tutarına eklenecek olup kredi kartı ekstrelerine yansıtılacaktır.

  • Maksimum 72 aya kadar olan taksit uygulamasından 1 defaya mahsus yararlanılabilir. Bu maddeyle yasanın suistimal edilmemesi amaçlanmaktadır.
  • Yapılandırmaya sokulan kredi kartı kapatılacaktır.
  • Kanuni takibe düşmüş kredi kartı borçlarına yapılandırma yapılmamaktadır.
  • Bazı bankalar borç taşınması (borç tranferi) işlemine de izin vermektedirler. Borcunuz olan bankadan memnun değilseniz borcunuzu borç taşıma hizmeti olan başka bir bankaya taşıyabilirsiniz. Borç taşıma işlemi ücretsiz olup borç transfer alt ve üst limitleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.
  • Ekonomik konjonktür nedeniyle kredi kartı borcunuzu taksitlendirdiğiniz faiz oranıyla, tüketici kredi faiz oranı arasında belirgin bir ayrışma yaşanabilir. Kredi kartı borcunuzu taksitlendireceğiniz günlerde tüketici kredi faiz oranları kredi kartı yapılandırma faiz oranlarından düşük seyrediyor olabilir. Bu sebeple bu iki oranı öğrenerek yapılandırma işleminde bulunmanız akıllıca olacaktır. Tüketici kredisi vadesinin maksimum 48 ayla sınırlı olduğunu da belirtelim.
  • İlgili yönetmelik maddesiyle İhtiyaç Kredileri de yapılandırma kapsamına alınarak vade süreleri 36 aydan 48 aya çıkarılmıştır.
  • 72 Ay taksit uygulamasından yararlanmak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir ya da banka şubenize  gidebilirsiniz
  • Kredi kartı borcu taksitlendirme yönetmeliğinin tarih olarak ucu açıktır yani maddede son gün kavramı yer almamaktadır.
Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir