Hamiline Tahvil Anlamı Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:22

Hamiline Tahvil Ne Demektir?

Ticaretin içerisinde yer alan firma ya da şirketlerin, bankacılık ürünlerini kullanması ya da borç senetleri ile tahvil gibi ürünleri kullanması gerekiyor. Genellikle anonim şirketlerin ağırlıklı olduğu ülkemizde özel şirketler de kaynak bulmak için belirli kurallara göre hareket etmek zorunda kalıyor. Tahvil kullanımı için de yine de bağlı olunan ticaret ya da sermaye piyasası kanunlarına göre hareket etmek gerekiyor.

Tahvil, özellikle de anonim şirketlerin kaynak bulma noktasında en çok başvurmuş oldukları finans ürünleri arasında yer alıyor. Tahviller, belirli kanunlar çerçevesinde kıymetleri eşit ve kullanılan ibareleri belli olmak şartıyla bir yıldan daha uzun borçlanmayı gösteren senetler olarak ifade ediliyor.

Tahviller Neden Önemli?

Tahvillerin ticarette bu kadar önemli olmasının birinci sebebi, şirketlerin ödeme zamanı geldiği zaman borçlu olarak yer alan firmanın ucuz ve vade noktasında uzunca kaynak sağlamasına yarıyor. Tahviller binevi anlaşma olarak da görüldüğü için, ihraç eden firma ile yatırımcı arasında da bir bağ oluşuyor.

Ülkemizde kullanılan tahvil ürünleri arasında; devlet, özel sektör, primli, ikramiyeli, nama ya da hamiline gibi özellikler bulunuyor. En çok kullanılanlardan biri de hamiline tahvildir. Kıymetli evrak ürünü olanlara hamiline ifadesi kullanıldığı gibi aynı zamanda nama olarak da adlandırılan ibare de rahatlıkla kullanılabiliyor. Şirket bazında bakıldığı zaman tahviller ortaya konulduğu zaman da hamiline tahvil olarak çıkarılabiliyor.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir