Findeks Kredi Notu Nedir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:44

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?
Ülkemizde faaliyet göstermekte olan bankalar tarafından kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tüzel ve gerçek kişilerin bankalar ile olan kredi kartı, kredi, ödeme, borç gibi bilgileri bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında da müşterilerin kredi notları hesaplanmaktadır. Kredi Notu hesaplaması kısa adı ile KKB kuruluş tarafından Findeks adı verilen sistem tarafından 1 – 1900 arasında puanlandırılmaktadır. Aşağıda ki tablo da müşterilerin Findeks Kredi Notuna göre Risk düzeyleri belirtilmiştir.

 

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Findeks Kredi Notu

KREDİ NOTU KRİTERLERİ NELERDİR?
Findeks tarafından müşterilerin kredi notlarının belirlenmesinde rol oynayan birkaç nokta bulunmaktadır. Bu noktalar, müşterinin bankadan kullanmış olduğu kredi ve geri ödeme/ödememe durumu, kredi kartı borç durumu ve bu borcun ödenmesinde ki istikrar ya da istikrarsızlıktır. Bankalara olan borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz durumunda kredi notunuzda yukarı yönde olmaktadır. Bu da bankaların diğer ürün ve sunmuş olduğu hizmetlerden daha kolay yararlanılmasına olanak sağlamaktadır.
KREDİ NOTUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?
Pek çok müşteri sadece tek bir banka ile çalışmamakta daha fazla banka ile çalışmaktadır. Bu durumda kriterler bütün bankalar üzerinden oluşturulmaktadır. Bankalara olan ödeme durumunuzun yanı sıra ayrıca aylık/yıllık gelir durumunuzda kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında kendisini göstermektedir. Aylık/yıllık borçlanma miktarı ile aylık/yıllık gelir durumunuz kredi notunun belirlenmesinde etkili olmaktadır. Örneklendirecek olursak aylık geliriniz 2.000 – TL ancak bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemelerinizin toplamı ise 1.500 – TL. Bu gibi durumda Findeks kredi notunu daha alt düzeyden belirleyebilmektedir. Ancak düzenli ödemeler ve azalan borç ile kredi notu yukarı doğru hareketlenme göstermekte, müşterinin risk düzeyi azalmaktadır.
Findeks Kredi Notu

Kredi Notu, bankaların kredi, kredi kartı gibi hizmetlerinden yararlanabilmek adına birer önemli husus olsa da tek başına bankalar tarafından kullanılan bir veri değildir. Burada diğer bir etkili olan nokta da müşterinin gelirini nasıl ve ne şekilde elde ettiği, çalışma şekli ve çalışılan kurumdur. Kamu kurumunda görev yapmak, kurumsal firmalarda görev yapmak diğer sektörlerde görev yapanlardan daha avantajlı duruma geçebilmekle birlikte yine bu müşterilerinde borç ve gelir oranları Banka tarafından değerlendirilmeye alınan hususlardır.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir