Doing Business AB Üye–Aday–Potansiyel Ülkeler Karşılaştırması 2017

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:22

Doing Business

●Doing Business (2017): Dünya Bankası tarafından 2003 yılında 5 gösterge ve 133 ekonomiyle başlanarak her yıl hazırlanan ve yayımlanan “İş Yapma (Doing Business)” raporlarında ülkelerdeki yerel şirketlerin iş kurmalarını ve iş yapmalarını etkileyen bir dizi düzenleme bugün itibarıyla 10 gösterge ve 190 ekonomi bazında mercek altına alınıyor. Endekse göre, Türkiye, 2017 yılında gerçekleştirilen “İş Yapma” endeksi sıralamasında 63. sıradan 69. sıraya geriledi.
●Ülke Sıralaması: AB üye ülkelerinin sıralamasına dayanılarak yapılan kıyaslamada, Türkiye ile beraber katılım müzakerelerine başlayan ve 1 Temmuz 2013 tarihinde AB’ye katılan Hırvatistan iş yapma koşulları itibarıyla önceki iki yıla kadar Türkiye’nin gerisindeyken, geçen yıl sıralamada Türkiye’nin önünde yer aldı. Kıyaslamaya aday ve potansiyel aday ülkelerin sıralamasına göre bakıldığında, aday ülkelerden Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Kosova’daki iş yapma ortamı koşullarının Türkiye’den daha iyi olduğu gözleniyor. Geçen yıl zarfında, özellikle Arnavutluk’un sıralamada önemli derece yükseldiği dikkat çekiyor.
●Kriterler: Türkiye’nin geçen yıla göre, “Elektrik Bağlatma” (22 basamak), “Azınlık Pay Sahibi Yatırımcıların Korunması” (4), “Kredi Alma” (4), “İflasın Çözümü” (2), “Sözleşmelerin Uygulanması” (1) ve “İnşaat İzinlerinin Alınması” (1) alanlarında sıralamada gerilediği gözleniyor. Türkiye’nin en iyi performans sergilediği alan olarak ”Azınlık Pay Sahibi Yatırımcıların Korunması” alanının ön plana çıktığı görülüyor. 2017 yılı raporunda Türkiye’nin en fazla iyileşme gösterdiği kriter 11 basamak ile “işe başlama” kriteri olurken en kötü performans gösterdiği kriter ise 22 sıra gerilediğimiz “elektrik temini” kriteri oldu.
●İşe Başlama: Türkiye’de 2017 yılı rapor döneminde işe başlamak için toplam 6,5 gün süren 7 prosedüre ihtiyaç duyulurken; bu prosedürlerin toplam maliyeti kişi başına düşen gelirin %16,4’ü kadardır.
●İnşaat İzinleri: Türkiye’de inşaat izinlerinin alınması ise toplamda 103 gün süren 18 prosedürün gerçekleştirilmesiyle tamamlanmaktadır.
●Elektrik Bağlatma: Türkiye’de 2017 yılı raporunda en kötü performansın gösterildiği işe başlamak için elektrik temini kriterinde, elektrik temini işlemi 63 gün süren 4 prosedür ile tamamlanırken, bu sürecin maliyeti kişi başına düşen gelirin önemli bir kısmını oluşturuyor.
●Azınlık Pay Sahibi Yatırımcıların Korunması: Tüm kriterler içerisinde en iyi performans gösterdiği ve en üst sırada yer aldığı azınlık hissedar haklarının korunması kriterinde Türkiye geçen yıl 18. sırada yer alırken, bu yıl dört sıra gerileyerek 22. sırada yer aldı.
●Vergilerin Ödenmesi: Türkiye’de yılda 11 vergi ödenmekte ve vergilerin ödenmesi işlemi yılda toplamda 216,5 saat sürmekte olup; Türkiye’de kârdan alınan vergi %41,1 oranında gerçekleşti.
●Sınır Ötesi Ticaret: Türkiye’nin dış ticaret kriterindeki sıralaması, geçen yıla göre değişmezken; ülkemiz bu kriterde 70. sırada yer aldı. İhracat işlemini gerçekleştirmek için gereken belgelerin temini beş saat ve 87 dolar olurken, ithalat işlemini gerçekleştirmek için gereken belgelerin temini ise 11 saat ve 142 dolar tutmaktadır.

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir