BRICS Nedir ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:52

BRICS, yükselen piyasa ekonomileri içinde önde gelen beş ekonominin; Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın adlarının ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. 2010 yılına kadar ilk dört ekonomi BRIC adı altında gruplanırken, sonradan Güney Afrika’nın da ilavesiyle grubun adı BRICS oldu. BRICS adının isim babası ve bu gruplandırmayı ilk yapan kişi Goldman Sachs analisti Jim O’Neill’dir. BRICS, 2016 yılı itibarıyla küresel GSYH’nın %22,4’üne ve nüfusun %42,5’ine sahiptir.

BRICS Nedir

Hepsi G-20 üyesi olan bu ekonomiler; yükselen piyasa ekonomileri arasında yer alan sanayileşmede ilerlemiş, hızlı büyüyen ve bölgesel ve küresel ilişkiler üzerinde önemli etkilere sahip olan ekonomilerdir. BRICS Zirvesi, 3-5 Eylül 2017 tarihinde Çin’in Şiam kentinde gerçekleştirildi. Zirveye, 80 ülkeden 1.200’ü aşkın iş dünyası temsilcisi katıldı. Ayrıca BRICS ülkelerinin liderlerinin yanı sıra BRICS Plus adı altında davet edilen Meksika, Tayland, Mısır, Gine ve Tacikistan ülkelerinin liderleri de katıldı. Toplantılarda, BRICS liderleri ve diğer katılımcı ülke liderleri arasında ticaret, altyapı, ekonomi, siber güvenlik ve e-ticaret konuları görüşüldü.

BRICS

Geçen 10 yılda dünya ekonomisindeki payını %12’den %22‘ye çıkaran BRICS ülkelerinin bu başarısından “altın on yıl” diye bahsedilirken, BRICS liderlerinden ikinci “altın 10 yıl” için ekonomik ve yapısal reformlar yapmaları ve iş birliğini artırmaları istendi. BRICS’ın gelecek yıl düzenlenecek 10. zirvesinin Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde yapılacağı duyuruldu.

BRICS ülkeleri;
Rusya ; Kürsel GSYH’dan %1,7 ve nüfustan %2 pay
Hindistan ; GSYH’dan %3 ve nüfustan %17,9 pay
Çin; GSYH’dan %14,9 ve nüfustan %19 pay
Güney Afrika ; GSYH’dan %0,4 ve nüfustan %0,8 pay
Brezilya; GSYH’dan %2,4 ve nüfustan %2,8 pay

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir