Borsa Endeksi Nedir? Türkiye’deki Endeksler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:25

Borsa Endeksi Nedir ?

Borsa endeksleri; piyasada işlem gören çeşitli endeks veya yatırım araçlarının geçirgenliğe sahip bir küme dahilinde belirli bir zaman aralığında artması yada değer kaybetmesi sonucu elde edilen rakamsal  değerler topluluklarıdır. Borsa endekslerine verilen isimler belli hisse gruplarını simgelerler ve genel hatlarıyla o guruptaki tüm alt hisseler hakkında analiz yapılabilmesine hizmet ederler. Yani ilgili endeksin yüzde 1 ‘lik bir değer artışı ya da değer azalması yaşaması demek o endeksi oluşturan hisse senedi gurubunda da aynı hareketin hasıl olması demektir. Borsacı bu durumu şöyle yorumlar X endeksi yüzde 1 arttı alt gurup hisselerinde olumlu yönde bir hareket söz konusu öyleyse alt gurup hisseleri daha cazip hale geldi veya gelmeye başladı. Kısacası borsa endeksleriyle o borsada işlem gören tüm hisse senetleri hakkında fikir sahibi olursunuz; size tüm ekonomiyi özetlerler.

Yatırımcı bir trendin başladığını ya da bittiğini endeks değerlerine bakarak anlar. Yatırımcı baktığı endeks değerlerine göre hisse senedi alır, tutar, satar yada  al – sat yapabilirken; ilgilendiği hisse gurubunun  endeksinde de aynı şekillerde pozisyon alabilir.

Türkiye’ deki Endeksler :  

BIST  100, BIST 100 -30, BIST 30, BIST 50, BIST ULUSAL TÜM, BIST ULUSAL TÜM 100, BANKACILIK, BASİT METALLER, BİLGİ TEKNOLOJİLERİ, ELEKTRİK, FİNANS, GAYRİMENKUL YATIRIMLARI, HİZMET, HOLDİNG & YATIRIMLAR, KİMYASAL-PETROL & PLASTİK, LEASİNG & FAKTÖRİNG, METAL HARİCİ MİNERAL ÜRÜNLERİ, METAL ÜRÜNLERİ & MAKİNELER, NAKLİYE, SANAYİ, SİGORTA, SPOR, TEKNOLOJİ, TEKSTİL & DERİ, TELEKOMÜNİKASYON, TOPTAN SATIŞ &  PERAKENDE TİCARET, TURİZM, ODUN-KAĞIT  & BASKI, YİYECEK & İÇECEK, BIST ADANA, BIST ANKARA, BIST ANTALYA, BIST BALIKESİR, BIST BURSA, BIST İSTANBUL, BIST İZMİR, BİST KAYSERİ, BIST KOCAELİ, BIST TEKİRDAĞ, BIST TEMETTÜ, BIST TEMETTÜ 25, BIST YATIRIM ORTAKLIĞI, DJ TURKEY TITANS 20, FTSE TL HÜKÜMET BONUSU, FTSE TÜRKİYE, TÜRKİYE 50, KATILIM, KURUMSAL YÖNETİM.

Görüldüğü üzere endeksler  ulusal (ülke bazlı), yerel (şehir bazlı), hisse senedi sayıları (hisse adedi bazlı) ve sektörel bazlı guruplandırılmış ve  isimlendirilmişlerdir. Bu endekslerin içeriklerine başka bir yazımızda detaylıca yer vereceğiz.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir